SLOBODNA DALMACIJA
Kultura, 1. travnja 2010.
LJUBAVNE PJESME JAKŠE FIAMENGA OBJAVLJENE NA WWW.PJESNICI-ANE-HORVAT.NET.
Jakša Fiamengo i njegov mačak Buster odnedavno su protagonisti njihove prve zajedničke knjige na internetu. Pod naslovom “Moju ljubav noćas svojom kućom zovi” i u izboru Ane Horvat, okupljene su Fiamengove ljubavne pjesme, koje su objavljene u Četvrtome kolu pjesnika na www.pjesnici-ane-horvat.net.
Na ovoj strani pronaći ćete još ljubavne lirike u izboru Ane Horvat i uz potporu Društva hrvatskih književnika, dopunjene vinjetam slikarica Nevenke Macolić i Ljerke Žinglerin.
U vezi s uvrštenjem Fiamenga i Bustera na svoju internetsku stranicu, Horvat napominje: “Kao posebno kolo, ‘Subića’ su antologija hrvatske lirike nadahnute životinjama koja obuhvaća animalističku poeziju od 15. stoljeća do danas.
HRVATSKI KATOLIČKI RADIO, emisija "Novi valovi dobrote", 24. rujna 2021., urednica i voditeljica Katarina Varenica - video snimak razgovora s Anom Horvat o tribini "Razgovor s pjesnikinjom", animalističkoj poeziji, antologijama, pjesništvu na internetu itd. uz interpretaciju autorice triju njezinih pjesama.
pogledajte ovdjeHRVATSKA KATOLIČKA MREŽA, emisija "Novi valovi dobrote", rujan 2021.
Možete pročitati i na portalu Hrvatska katolička mrežaAna Horvat | Treće, dopunjeno izdanje zbirke pjesama "Zahvalnica životinjama"
Pročitajte članak na portalu KvakaTribina Društva hrvatskih književnika "Procvat pjesničkih manifestacija na domaćoj sceni", voditeljica Lada Žigo Španić, ZOOM platforma, 26 svibnja 2021.
Pogledajte ovdjeTELEGRAM, Kultura, 4. svibnja 2021., intervju s Goranom Remom pod naslovom Kako je osječki pjesnik, esejist i sveučilišni profesor izdao digitalnu ljubavnu pjesmaricu.
Cijeli članak možete pročitati na portalu TelegramDigitalna ljubavna pjesmarica
„Platforme koje imamo na raspolaganju imaju te opcije skupinskih družbi, u kojima na napomene voditelja razgovora mogu reagirati svi članovi skupine, tako da ne čekaju jedan po jedan reakt. Ta brzina komunikacije, i određena uzbuđenost pri tome, zapravo prilično uvjerljivo alternira kontaktnoj nesporno nezamjenjivoj izravnoj dimenziji susreta. A uz voditeljski pozor nad svim odgovorima, tako se može kombinirati žanrove neposrednih odgovora i međusobne replike…
Ako se tome pridoda i stimuliranje video osjetljivosti koja je ionako devedeset posto naše perceptibilnosti, pa se ugradi i video predavanja, onda i rečenice koje se zatim u nastavku razgovora aktiviraju, onda i one potencijalno i vrlo sofisticirajući, ‘jure prema glagolu izgledati’, kako je svojevremeno za kraj 20. stoljeća u knjizi ‘Fantom slobode’ napisao Branko Čegec“, govori Rem.
Priznaje što je presudan borbeni paket da se istraje: „No, da nije bilo ljubavi, ne bih mogao izvesti svu tu ovako platformiranu nastavu! ‘Ljubav’ je interni nadimak najmlađeg člana moje obitelji, petnaestgodišnjaka Benjamina koji nam je netovsko-računalni supportCenter. Ljubav, dakle.
‘Nazvala me je Ana Horvat…’
Elem, kako je došlo do ideje za ovu digitalnu ljubavnu pjesmaricu? Je li to posljedica pandemijske izolacije ili…? „Vrlo jednostavno i posve neuobičajeno, naime nazvala me je Ana Horvat, koja, osim što je najaktivnija hrvatska autorica ljubavne lirike, s vremena na vrijeme objavljuje i prirediteljske autorske sveske izbora ljubavne lirike. Nisam pjesnikinju Anu poznavao drukčije doli iz zagovora o njenom pisanju, zagovora iz riječi i rečenica moje pjesničke prijateljice Maje Gjerek… I kaže mi u tom telefonskom nazivu uvažena kolegica Horvat,
‘Znate, Gorane, ja već dugo čitam i biram ljubavnu poeziju, no pitala sam i profinjenu pjesnikinju Ružicu Cindori, pa ima li još netko u hrvatskom pjesništvu, osim mojih do sada izabranih dvjesto pjesnikinja i pjesnika, od Ujevića –s odskocima do Jorgovanića i Preradovića – na ovamo, ima li još netko tko piše ljubavnu poeziju?’ Pa sam se, s tim dvama zagovorima, Ružičinim i Majinim, a one su obje ipak autorice iz prvog od Aninih 20 dosadašnjih kola, našao u dvadesetom kolu biblioteke ‘Pjesnici Ane Horvat’“, objašnjava Rem.
Goran Rem, članak iz Večernjeg lista od 15. travnja 2121. o svojoj digitalnoj knjizi na portalu Hrvatske ljubavne lirike
Možete pročitati i na portalu Večernji.hrDruštvo hrvatskih književnika, 12. 3. 2021., članak Objavljeno 20. kolo na web portalu “Pjesnici Ane Horvat”
Objavu pročitajte na portalu Društva Hrvatskih književnikaNa web portalu Pjesnici Ane Horvat http://www.pjesnici-ane-horvat.net koji sadrži 220 digitalnih knjiga poezije s hrvatskom ljubavnom lirikom (od 19. do 21. stoljeća) u izboru Ane Horvat, objavljeno je ovih dana novo, 20. KOLO s 11 suvremenih pjesnikinja i pjesnika koji pišu ljubavnu liriku (Sven Adam Ewin, Lidija Dujić, Tuga Tarle, Davor Šalat, Monika Herceg, Dragan Gortan, Goran Rem, Maja Šiprak, Žarko Jovanovski, Drago Štambuk i Ana Horvat): http://www.pjesnici-ane-horvat.net/kolo.php?number=20
Portal (i autorica) uživa potporu Društva hrvatskih književnika i Knjižnica grada Zagreba.
Onima koji vole poeziju – a poštuju zaštitne mjere i ne odlaze na književne tribine – ovo je način i prilika da od kuće besplatno uživaju u pjesništvu.
Akademija Art, 11. 3. 2021., članak Posjetite portal Pjesnici Ane Horvat
Objavu pročitajte na portalu Akademija ArtBožica Brkan na svojem blogu o (i u) internetskim Pjesnicima Ane Horvat - pročitajte!
Originalan članak na blogu Božice BrkanHTV1, 24. 8. 2010. emisija "Dobro jutro, Hrvatska", reportaža o ljubavnoj lirici Pjesnici Ane Horvat
Portal SKOLE.hr, Portal za škole, 19. 2. 2011.- članak Objavljen portal hrvatske ljubavne lirike 19. i 20. stoljeća
Portal CULTURAnet.hr, 13. 5. 2011. članak Hrvatska ljubavna lirika na internetu
Originalan članak CULTURAnet.hrOBLIZUJUĆI SUZE, hrvatski pjesnici o ljubavi, 2015.,
Druga prilika, Zagreb, predgovori: Zvonimir Golob i Milan Kangrga, 688 stranica
RADIO SLJEME, 19. 5. 2015., emisija Poezija, razgovor Ane Horvat s Davorom Šalatom o hrvatskoj ljubavnoj lirici i panorami OBLIZUJUĆI SUZE
REPUBLIKA mjesečnik za književnost, umjetnost i društvo, br. 5 svibanj 2016., kritika LADE ŽIGO
Pročitajte cijeli dokumentU KULTURNOM CENTRU MESNIČKA 22. ožujka 2018. godine predstavljen je, uz projekcije na zidu, internetski portal HRVATSKA LJUBAVNA LIRIKA (od 19. do 21.stoljeća) - pod naslovom PJESNICI ANE HORVAT.
O ciljevima i značaju Portala govorila je njegova autorica književnica Ana Horvat, a predstavljanju (uz vizualnu prezentaciju na zidu) je nazočio i predsjednik Društva hrvatskih književnika ĐURO VIDMAROVIĆ koji je pohvalio i ideju autorice i sam internetski pjesnički portal kao put i način da se dopre do mladih čitatelja poezije. Ljubavne pjesme 199 pjesnika iz isto toliko digitalnih knjiga portala interpretirali su dramski umjetnici: Urša Raukar, Zvonko Novosel, Boris Svrtan i recitatorica Nikolina Prkačin. Recital je na gitari popratio Saša Dejanović.
Slijeva udesno: Saša Dejanović, Nikolina Prkačin, Ana Horvat, Đuro Vidmarović, Zvonko Novosel i Urša Raukar.
Ana Horvat ispred video zida prije početka projekcije.
Početak recitala, slijeva udesno: Saša Dejanović, Boris Svrtan, Nikolina Prkačin, Zvonko Novosel i Urša Raukar.
Solo točka gitariste Saše Dejanovića.
Interpretatori poezije i autorica portala (slijeva udesno): Boris Svrtan, Nikolina Prkačin, Ana Horvat, Zvonko Novosel i Urša Raukar.
Slijeva udesno: Saša Dejanović, Boris Svrtan, Nikolina Prkačin, Ana Horvat, Zvonko Novosel i Urša Raukar.
Slijeva udesno: Saša Dejanović, Boris Svrtan, Nikolina Prkačin, Ana Horvat, Zvonko Novosel i Urša Raukar, te dio publike.
U časopisu VIJENAC br. 628 od 29. ožujka 2018. u povodu Svjetskog dana poezije objavljen je članak Ivane Vilović pod naslovom POEZIJA PO SKRIVENIM KUTOVIMA koji u drugoj polovici govori o predstavljanju internetskog portala HRVATSKA LJUBAVNA LIRIKA Ane Horvat (www.pjesnici-ane-horvat.net) u KULTURNOM CENTRU MESNIČKA, Mesnička 12 u Zagrebu dana 22. ožujka 2018.
Autorica portala Pjesnici Ane Horvat smatra da u ljubavnu liriku u širem smislu, između ostaloga, pripada i poezija nadahnuta životinjama, stablima (šumama) i morem pa je hrvatsko pjesništvo na navedene teme obuhvatila u još tri tiskane panorame koje vam na ovome mjestu predstavlja naslovnicama:
SUBIĆA, hrvatski pjesnici o životinjama, 2010., V.B.Z., Zagreb, predgovori: Branislav Glumac i Alojz Majetić, 440 stranica
Izabrane pjesme o životinjama možete pričitati na www.ana-horvat-poetry.net (ANTOLOGIJE) i u rubrici PROZA I POEZIJA na www.drugaprilika.hrSTABLOPIS, hrvatski pjesnici o stablu i šumi, 2011., Hrvatsko šumarsko društvo, Zagreb, predgovor: Božica Jelušić, 460 stranica
Izabrane pjesme o stablu i šumi možete pročitati na www.ana-horvat-poetry.net (ANTOLOGIJE).MORE MORA, hrvatski pjesnici o moru, 2014., Studio moderna i Naklada Đuretić, Zagreb, 662 stranice, predgovor Zvonimir Mrkonjić
Izabrane pjesme o moru možete pročitati na www.ana-horvat-poetry.net (ANTOLOGIJE).